Znajdź czas dla swojego dziecka

„Znajdź czas dla swojego dziecka” – to cykl zajęć, na które przychodzą rodzice z dziećmi. 

Prowadzone sa dwa cykle zajęć:

 • Zajecia prowadzone przez p. Agnieszkę Wygonowską oraz Annę Wesolowską: Odbywają się one raz w miesiącu i trwają ok. 1,5 godziny Zajęcia mają formę różnorodnych zabaw. Są to tańce, pląsy, zabawy przy muzyce, z instrumentami, ruchowe z rekwizytami, zabawy słowne, zabawy naśladowcze, zabawy ze śpiewem oraz działania plastyczne nawiązujące tematycznie do literatury dziecięcej. Na każdych zajęciach przybliżana jest jedna książka dla dzieci, najczęściej ze złotej listy Fundacji ABC XXI wieku, cała Polska czyta dzieciom.
 • „Poznawanie przez doświadczanie” cykl zajęć i zabaw doświadczalnych.Zajęcia prowadzone przez Panią Magdalenę Mróz są zajęciami skierowanymi do rodziców wraz z dziećmi w wieku 4-6 lat. Zajęcia organizowane są raz w miesiącu i trwają ok. 60 minut, przybierając formę ciekawych, prostych i zmysłowych zabaw badawczych, które stanowią dla dzieci niesamowitą przygodą. Wszystkie zabawy doświadczalne są bezpieczne dla dzieci, wykonywane z ogólnodostępnych produktów spożywczych oraz dostosowane do wieku naszych najmłodszych. Dzieci najchętniej i najefektowniej uczą się przez działanie a aktywność poznawcza jest jedną z naturalnych potrzeb dziecka. Eksperymentowanie to uczenie się świata, które stanowi dobrą zabawę nie tylko dla dzieci ale również dla rodziców wzbudzając ich ciekawość i chęć poznania.Bawimy się w malych chemików i odkrywców praw rządzących światem przyrody.

Zajęcia mają na celu:

 • wzmacnianie więzi między rodzicem a dzieckiem
 • lepsze poznanie możliwości dziecka, jego mocnych i słabych stron
 • inspirowanie rodziców do wspólnych zabaw z dziećmi
 • budowanie dobrej relacji między rodzicem a nauczycielem
 • włączanie rodziców w życie przedszkola
 • podniesienie jakości pracy przedszkola
 • stwarzanie okazji do wyzwalania w dzieciach i ich rodzicach aktywności twórczej
 • poznanie i rozwijanie własnych możliwości
 • rozwijanie koncentracji i wyobraźni
 • pobudzanie ciekawości i  aktywności poznawczej dzieci
 • poznanie prostych zjawisk przyrodniczo – chemicznych
 • współdziałanie w grupie
 • kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań wobec napotykanych trudności
 • zachęcanie do wspólnej lektury książek dla dzieci

Dzieci współdziałają, bawią się ze swoimi rodzicami, współpracują w małych zespołach. Poprzez te działania rodzice pogłębiają więź ze swoimi dziećmi, otrzymują propozycje jak efektywnie spędzać czas z dziećmi, wspomagając równocześnie ich rozwój. ZAPRASZAMY- jeśli choć raz drogi Rodzicu przyjdziesz i znajdziesz czas ....tylko dla swojego dziecka - nie bedziesz sie mógł doczekać nastepnego spotkania a Twoja pociecha będzie bardzo szczęśliwa.

20181016 11063610 października na zajęciach z cyklu "Znajdź czas dla swojego dziecka", poznaliśmy ciekawe i piękne miejsca związane z naszym miastem. Uczyliśmy się piosenki o Białymstoku. Efektem naszej pracy były kolorowe białostockie kamienice wykonane przez dzieci i rodziców. 

20180329 171610Marcowe spotkanie z cyklu poznawanie przez doświadczanie zostało poświęcone tylko i wyłącznie jajku. Jak łatwo się domyśleć , powodem były zbliżające się Święta Wielkanocne. Dowiedzieliśmy się jak rozpoznać które jajo jest ugotowane a które nie, jak oddzielić żółtko od białka. Sprawdziliśmy, czy jajko potrafi pływać oraz czy mieści się w butelce. Na koniec każdy wykonaliśmy Wielkanocne dekoracje oczywiście z wydmuszekJ Dziękujemy i zapraszamy już niebawem.

20180124 172246 1Za nami pierwsze tegoroczne zajęcia, które odbyły się 24 stycznia. W trakcie spotkania bawiliśmy się bardzo kolorowo. Każde dziecko wyczarowało sobie tęczę na talerzu wykorzystując kolorowe cukierki. Kolejnym kolorowym eksperymentem były wybuchające wulkany. Rozmawialiśmy także o biegunach… ale tych na magnesach. Sprawdzaliśmy od czego zależy przyciąganie i odpychanie się magnesów. Na koniec zabawa jaką każdy lubi. Wykonaliśmy sztuczny śnieg, którego kulkę każdy zabrał ze sobą do domu. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie.

20180118 132126

Na styczniowych zajęciach kultywowaliśmy tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Przebraliśmy się za kolędników, śpiewaliśmy kolędy, graliśmy na instrumentach perkusyjnych i narysowaliśmypastelami czerno-białą szopkę Bożonarodzeniową.

20171220 173301Dziękujemy za tak liczną obecność na grudniowym spotkaniu z cyklu: „Poznawanie przez doświadczanie”. Podczas zajęć sprawdziliśmy jak pracują drożdże, które napompowały nasze balony. Zabawa w „niewidzialne pismo” polegała na malowaniu na kartce sokiem z cytryny a następnie podgrzewaniu rysunku nad płomieniem świeczki. Sok z cytryny zmienił barwę i mogliśmy zobaczyć, co tak naprawdę namalowaliśmy. Stworzyliśmy własny kosmos w słoiku oraz kolorowy świąteczny upominek w postaci kolorowej kompozycji z barwionej kredą soli. Zapraszamy już w Nowym Roku!

W listopadzie 2017 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu poznawanie przez doświadczanie.20171123 171339

20171214 175812Na grudniowe zajęcia przyszło bardzo dużo elfów w czerwonych czapkach. Jest nam bardzo miło, że zajęcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Bawiliśmy się w sali gimnastycznej i wykonaliśmy czarno - biały las, przez który wędruje Mikołaj. Prace prezentują się znakomicie. Sami popatrzcie.

20171129 175344 1Na listopadowym spotkaniu kreatywnych rodziców i dzieci bawiliśmy się w Pająki, liczyliśmy kasztanowe muchy ;) tańczyliśmy, słuchaliśmy wiersza p. Ani Bayer o gościnnym pająku i wykonaliśmy czarno - białe pajęczyny.

20171025 181253Na drugim spotkaniu rodziców i dzieci w ramach innowacji Kratywny rodzic- kreatywne dziecko stworzyliśmy wspólnie opowiadanie, bawiliśmy się przy muzyce i wykonaliśmy czarno - białe prace pod tytułem "Ptaki "

20171012 17111312 października odbyły się pierwsze tegoroczne zajęcia dla dzieci wraz z rodzicami z cyklu „Poznawanie przez doświadczanie”. Tematem spotkania była woda oraz jej właściwości. Spotkanie rozpoczął krótki film edukacyjny. Następnie dzieci miały możliwość obserwować wodę w trzech stanach skupienia i trochę z nią poeksperymentować poznając jej właściwości.           

Ogłoszony został konkurs na pracę plastyczną pt. „Jak eksperymentuję w domu”. Rozstrzygnięcie nastąpi w maju. Dziękujemy przybyłym dzieciom oraz rodzicom. ZAPRASZAMY!

20170928 174907W roku szkolnym 2017/2018 w ramach spotkań "Znajdź czas dla swojego dzieck" realizowana będzie innowacja pedagogiczna, pt. "Kreatywni rodzice - kreatywne dzieci".

Na pierwszych zajęciach tego cyklu uczestnicy rozwijali swoją kreatywność w czasie zabaw ruchowych oraz tworzyli czarno-białe prace plastyczne z wykorzystaniem kółek.

20170510 164832  Nasze przedostatnie spotkanie w tym roku szkolnym odbyło się 10 maja. Podczas zajęć uczestnicy przeżyli niezapomnianą przygodę z kolorami. Wywnioskowaliśmy, że barwniki nie rozpuszczają się w tłuszczu. Kolorowe krople pływające w oleju "wpuszczaliśmy" do wody za pomocą wykałaczek. Wiele uśmiechów wywołały także kakaowe "glutki" opadające na dno naczynia za prawą soli. Każde dziecko brało udział w przygotowywaniu piasku kinetycznego, który zabrało do domu. Z pozoru banalnie proste "gniotki" z mąki ziemniaczanej nie dla wszystkich okazały się łatwe w wykonaniu. Morał z tego taki, że zawsze należy zaczekać na instrukcję:) Dziękujemy za przybycie naszym stałym i nowym uczestnikom. Zapraszamy na czerwcowe zajęcia. Jeżeli aura będzie sprzyjała, przewidujemy potkanie w plenerze:)

17690424 10212142749072344 2043034779 n29 marca po raz kolejny dzieci razem z rodzicami bawiły się i odkrywały na zajęciach z cyklu „Poznawanie przez doświadczanie”. Tym razem postanowiliśmy zacząć zajęcia od wykonania doświadczenia określanego jako „zegar jodowy”, które poprzednim razem przysporzyło nam nieco trudności. Teraz wszystkim udało się zmienić kolor roztworu jodowego na ciemnogranatowy. Kolejne doświadczenie polegało na przebiciu balonu za pomocą natłuszczonej wykałaczki, tak by balon nie pękł i nie schodziło z niego powietrze. Malowaliśmy też na mleku i tworzyliśmy piękne barwne wiry. Wykonywaliśmy eksperyment  wiązany ze złudzeniami optycznymi. Obserwowaliśmy jak strzałka narysowana na kartce „zmienia swój kierunek” gdy ustawimy przed nią naczynie z wodą. Na zakończenie każdy mógł wykonać upominek, który zabrał do domu. Własnoręcznie zrobione słonie okazały się dobrą zabawą. 

20170215 16570915 lutego odbyło się nasze czwarte spotkanie. Na dobry początek udanej współpracy zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami do dość nietypowego tańca integracyjnego, po którym już rozluźnieni przystąpiliśmy do eksperymentów.

            Pierwszym z nich była „wędrująca woda”, której kolorową  podróż z naczynia do naczynia mogliśmy obserwować przez cały przebieg zajęć. Dowiedzieliśmy się także jak się mają drożdże do powiedzenia, że „dzieci rosną jak na drożdżach”. Przygotowaliśmy z nich rozczyn i…. rzeczywiście  zwiększyły swoją objętość nawet kilkukrotnie. Tęcza w słoiku oraz zegar jodowy przysporzył nam trudności, co zainspirowało do podjęcia  kolejnych prób, modyfikacji, poszukiwania idealnej recepturyJ

            Po raz pierwszy uczestnikom została zadana praca domowa, której przypominamy a jej efekty przedstawimy po kolejnym, już wiosennym spotkaniu. Dziękujemy i zapraszamy.

20170222 183325W lutym na spotkaniu "Znajdź czas dla swojego dziecka" wyczarowywaliśmy kwiaty. Każdy z nas niecierpliwie czeka już na wiosnę. Te barwne zajęcia pozwoliły nam wiosnę choć trochę przybliżyć. Były też zabawy ze śpiewem, takie jak "Miała baba koguta". Każdy z nas musiał też odnależć w sobie swoje mocje strony, które następnie zapisaliśmy na paskach papieru i połączyliśmy w łańcuchy.

20170118 165351 1Trzecie zajęcia z cyklu naszych spotkań odbyły się 18 stycznia 2017r. Po raz pierwszy uczestnicy wykonali eksperyment ukazujący działanie napięcia powierzchniowego w doświadczeniu „Magiczny palec". Próbowaliśmy również sztuczek z atramentem. Wyobraźcie sobie, że nasz atrament odzyskał kolor! Nie obyło się bez ognia. Wykorzystując talerzyk, wodę, świeczkę oraz słoik mogliśmy zaobserwować jak kurczące się powietrze w słoiku zasysało wodę do środka. Z okazji karnawału wykonaliśmy doświadczenie „Tańczące rodzynki”, w którym to nasze bohaterki zjawiskowo unosiły się i opadały w szklaneczce wody gazowanej. Uczestników naszych zajęć zdziwił fakt, o zamieszczeniu informacji  z prośbą o zabranie rękawiczek. Czyżby kłopoty z ogrzewaniem??? Nic podobnegoJ Punktem głównym naszego spotkania było wykonanie NIE pękających baniek  mydlanych, przy które zachwyciły i wciągnęły do zabawy chyba wszystkich… Buteleczki z magicznym płynem dzieci zaniosły do swoich domów, by przedstawić sztuczkę z rodzinie i przyjaciołom.

Serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy! Luty już za pasem. 

15409775 10211071892101589 1833398133 o 2W środę, 7 grudnia spotkaliśmy się na drugich zajęciach z cyklu „Poznawanie przez doświadczanie”. Tym razem dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały „chemiczne jojo” z oleju, sody i octu. Mogliśmy sami wytworzyć i obserwować zachodzące reakcje chemiczne. „Zatapialiśmy” balonowego nurka w butelce oraz sami przygotowywaliśmy „coś z niczego” czyli pianko linę z mąki ziemniaczanej, pianki do golenia i płynu do naczyń. Na koniec przy pomocy balonów sprawdzaliśmy na czy polega oddziaływanie elektrostatyczne.

Najbardziej cieszy nas fakt, że każde kolejne zajęcia przyciągają coraz większą grupę „małych odkrywców” wraz z rodzicami. Zapraszamy na następne styczniowe spotkanie.

20161117 175148Na zajęciach, jak zwykle bawiliśmy się świetnie przy muzyce, odgadywaliśmy zagadki na temat zwierząt leśnych oraz stworzyliśmy brzozowy zagajnik.

 

20161103 165125„Poznawanie przez doświadczanie” są zajęciami skierowanymi do rodziców wraz z dziećmi w wieku 4-6 lat. Zajęcia organizowane są raz w miesiącu i trwają ok. 60 minut, przybierając formę ciekawych, prostych i zmysłowych zabaw badawczych, które stanowią dla dzieci niesamowitą przygodą. Wszystkie zabawy doświadczalne są bezpieczne dla dzieci, wykonywane z ogólnodostępnych produktów spożywczych oraz dostosowane do wieku naszych najmłodszych. Dzieci najchętniej i najefektowniej uczą się przez działanie a aktywność poznawcza jest jedną z naturalnych potrzeb dziecka. Eksperymentowanie to uczenie się świata, które stanowi dobrą zabawę nie tylko dla dzieci ale również dla rodziców wzbudzając ich ciekawość i chęć poznania.

20161026 174750Na jesiennych zajęciach dzieci i rodzice bawili się przy muzyce, tworzyli jesienny obraz z kolorowych chustek, owoców i warzyw. Poznali "Przedszkolaki z ulicy Morowej", które wiedzą co to jest zdrowa żywność. Malowali plasteliną soczyste jabłuszka .